גיליון 16 אוקטובר 2018
היסטוריה ואקדמיה משתלבים יחד בשיקום ושחזור מתחם 'בית בוסל' הנמצא בתהליך בנייה מואץ

אולם מרכזי בבית החולים האנגליקני המשוחזר

שיקום ושיחזור בית החולים ההיסטורי במתחם בית בוסל, מייצג נאמנה את חזון המכללה האקדמית צפת וערכי מורשת תרבותיים ולאומיים, אותם מבקש המוסד האקדמי להנחיל לסטודנטים ולתושבי צפת. הקמת 'מרכז לגסי הריטג' להוראה רפואית' המתבצע בימים אלה מהווה רגע היסטורי המציין אבן דרך חשובה בהתפתחות המכללה.

העגורן הענק שהוצב במתחם בית בוסל והנצפה כמעט מכל נקודה בעיר צפת, מסמל יותר מכל  את היקף העבודות הנמשכות מזה מספר חודשים במכללה. במקביל להצבת קלונסאות הענק לייצוב הקרקע וחפירות הכנה לקראת הקמת המבנים של המרכז להוראה רפואית, החלו העבודות לשימור ושחזור מבנה בית החולים האנגליקני ההיסטורי בן למעלה ממאה שנים. את עבודות השימור מבצעת חברת 'ארכו' ששקמה ושחזרה בהצלחה את 'בית השער', אשר יהווה בעתיד את שער הכניסה לקמפוס החדש אחרי הקמתו. במהלך עבודות השחזור נחשפו במבנה בית החולים ההיסטורי אולמות יפיפיים, חדרים נסתרים וקשתות ארכיטקטוניות שנחבאו עד כה תחת ערמות ענק של פסולת, שהצטברו במשך עשרות השנים במקום, ובתוספות בנייה חפוזות שנעשו בעבר כשהמבנה שימש לצרכים שונים בהם גם כבית הארחה, מהמפורסמים בארץ.

בשלב ראשון מתבצעות עבודות לייצובו וחיזוקו של המבנה שסבל הזנחה במשך שנים רבות עד שנרכש ע"י המכללה. הגג הישן פורק אך הרעפים המקוריים יונחו על גגו מחדש.  מגדל הפעמון, השעון ההיסטורי שישוחזר במפעל המקורי אבני הכותרות,  ואבני הבנין שנפגעו מפגעי הזמן ומזג האוויר משוקמות בדיוק וברגש רב לאבנים המקוריות -  כפי שתיאר שמואל הר נוי, מנכ"ל המכללה "העובדים מתנים אהבה עם כל אבן  ואבן...".

להקמת המרכז חברו ארגונים וקרנות שמאמינים בחזון המכללה:  קרן לגסי הריטג', מגבית בריטניה -  UJIA, קרן רש"י, קרן הקיימת לישראל  והמועצה להשכלה גבוהה, ביוזמת ותמיכת הועד המנהל של המכללה, חבר הנאמנים והנהלת המכללה.

בשנים האחרונות שימרה המכללה האקדמית צפת את בית החולים רוטשילד-הדסה בהשקעה של כ-14 מיליון ש"ח וכיום משמש את המכללה. כמו כן, הסבה את אולם שמחות "פלטין" שהוקם בעבר במתחם בית בוסל (כנטע זר), לספריה מודרנית ואודיטוריום מרהיב     בכ-30 מיליון ש"ח. לאחרונה הסתיים שיקומו של  'בית השער' שהיווה את הכניסה למתחם בית החולים של המיסיון האנגליקני, בהשקעה של 2 מיליון ₪.

בימים אלה נמשכות העבודות במתחם בית בוסל בתהליך הנדסי ושיקומי מורכב ורחב היקף. בניית המרכז להוראה רפואית, ומבנים נוספים על פני שטח של כ-6,200 מ"ר  תתבצע בעלות של  כ-90 מיליון ₪, שתשלב בנייה חדשה לצד שימור ושיפוץ מבנים היסטוריים ייחודיים במתחם. הפרויקט יכלול את הקמת בית הספר לסיעוד, בית הספר לפיזיותרפיה, מרכז סימולציה רפואית שיצויד בטכנולוגיה מתקדמת ומרכז שירות לסטודנטים, ועוד. המכללה תמשיך בתכנון להקמת מעונות סטודנטים חדשים ופתרונות חנייה לסגל, ולסטודנטים.