גיליון 16 אוקטובר 2018
ספרים חדשים לד"ר איתמר תיאודור: 'לקסיקון להינדואיזם' ו'יהדות והינדואיזם'

"דהרמה והלכה"

שני  ספרים חדשים לד"ר איתמר תיאודור: "דהרמה והלכה; לימוד השוואתי של היהדות וההינדואיזם, והספר 'הלקסיקון להינדואיזם' מאת פרופ' קלאוס ק. קלוסטרמאייר, בו שימש כעורך המהדורה העברית.

הספר "דהרמה והלכה; לימוד השוואתי של היהדות וההינדואיזם" Dharma and Halacha – Comparative Studies in Hindu-Jewish Philosophy and Religion,  בעריכתם של איתמר תאודור ויהודית גרינברג, הוא ספר חדשני וממשיך ספר קודם לו בשם "בין ירושלים לבנרס" בעריכתו של חנניה רייכמן, אשר יצא לאור לפני כ 25 שנה.

ד"ר איתמר תיאודור: "בשנים האחרונות גובר העניין בשיח היהודי-הינדואי בחוגים שונים ומסיבות שונות. ניתן לומר כי השיח היהודי-הינדואי מוזן במקביל ע"י עניין אקדמי, עניין דיפלומטי ושיח בין-דתי. העניין האקדמי הוא מתחום מדעי הדתות כאשר ללימוד ההשוואתי של היהדות וההינדואיזם תרומה חשובה לניסוח תבניות מחשבה חדשות בתחום לימודי הדתות, כלומר תבניות מחשבה שאינן בהכרח נסמכות על הנחות יסוד מערביות או נוצריות. העניין הדיפלומטי הוא חיזוק קשרי ישראל והודו, והשיח הבין-דתי ניזון בין השאר מהרצון ההינדואי לקשור קשרים עמוקים עם היהדות, כמו גם מהרצון היהודי לקשור קשרים עם דתות אסייתיות".

 "דהרמה והלכה" עוסק בשלושה נושאים עיקריים ואלו הם "טקסים וקרבנות", "אתיקה" ו"תאולוגיה". בנוסף כולל הספר פרק סיום – אפילוג, הסוקר את ההיסטוריה של השיח היהודי הינדואי. הספר תורם תרומה של ממש ללימוד ההשוואתי של היהדות וההינדואיזם ועוסק בין השאר בפולחן ועבודת הצלם, בדמיון שבין ההלכה היהודית למסגרת ההלכתית ההודית הנקראת דהרמה, בסוגיות חברתיות כגון נישואי אלמנות ביהדות ובהינדואיזם, בדומה והשונה שבין הצדיק והגורו, ובדמיון שבין שיר השירים לשירה האירוטית המקודשת הגיטא גווינדה.

השקת הלקסיקון להינדואיזם אשר חובר ע"י פרופ' קלאוס קלוסטרמאייר ויצא לאור בהוצאת כרמל, התקיימה בביה"ס לפילוסופיה באונ' ת"א השקת הלקסיקון להינדואיזם את הטקס יזם וניהל עורך המהדורה העברית של הלקסיקון, ד"ר איתמר תאודור המתמחה בהינדואיזם, שהיא הדת המרכזית של הודו, ולה היסטוריה של כחמשת אלפים שנה. בדבריו סקר ד"ר תאודור את מסורת לימודי הודו בארץ החל משנות ה 40 של המאה העשרים, והדגיש את מקומם של לימודי ההינדואיזם שהיו ונשארו עמוד התווך של לימודי הודו בישראל בצד נושאים נוספים הנלמדים בתחום הזה. הוא הציג את הלקסיקון אשר מכיל כ 2,000 ערכים ובנוסף נספחים שונים כדוגמת כרונולוגיה מקיפה של ההיסטוריה ההודית.

ד"ר איתמר תיאודור: "ההינדואיזם הוא דת עולם אשר לה כמיליארד מאמינים  ;רובם חיים בהודו אך השפעתה הגלובלית היא עצומה ובכלל זה מסורת היוגה ואף הבודהיזם ששורשיו נעוצים בהינדואיזם הקדום. בישראל מסורת אקדמית ארוכת שנים של לימודי הינדואיזם וסנסקריט, ויעידו על כך שלל הספרים בנושא ובכלל זה יצירות המופת שתורגמו מסנסקריט לעברית והעשירו את ארון הספרים הישראלי. לקסיקון ההינדואיזם תורם תרומה של ממש להבנת הדת החשובה הזאת תוך עיסוק בשלל מושגים; מקומות, כתבים, טקסים, פסטיבלים, חגים, פולחנים, מיתולוגיות, מקדשים, הוגים, מסורות, אלים, מסדרים ואישים הפרושים על פני היסטוריה בת אלפי שנים מהעבר העתיק ועד ימי הודו המודרנית. כך מתאר הלקסיקון את מסורת היוגה, את הבהגווד גיטא, את מהאטמה גנדהי, את הדהרמה הוודית, את חג הדיוואלי ועוד כאלפיים ערכים שונים. אף שהתפרסמו שלל ספרים בעברית בנושא הודו, כמעט שלא התפרסמו ספרים בנושא ההינדואיזם כקטגוריה בפני עצמה. מסיבה זאת, מהווה הספר הזה תרומה חשובה ללימודי ההינדואיזם בארץ; לכן הלקסיקון נועד לתלמידי וחוקרי ההינדואיזם ומדעי הדתות, למתרגלי היוגה והמדיטציה, למטיילים ואנשי עסקים,  ולכל קורא אשר מעוניין להרחיב את ידיעותיו בנושא המרתק הזה".

ד"ר איתמר תאודור, מלמד הינדואיזם במסגרת החוג למיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית צפת.