גיליון 16 אוקטובר 2018
"ניהול הטיפול בכאב לאחר ניתוח קיסרי והשפעתו" הרצאתה של ד"ר סלאם חדיד בכנס "גניקולוגיה ומיילדות" בשוויץ.

ד"ר סלאם חדיד בכנס

"ניהול הטיפול בכאב לאחר ניתוח קיסרי והשפעתו על תפקוד היולדת וחווית הכאב הנזכרת" היה נושא הרצאתה של ד"ר סלאם חדיד, מרצה בחוג לסיעוד מהמכללה האקדמית צפת  ומתאמת נושא כאב במרכז הרפואי לגליל בכנס "גניקולוגיה ומיילדות" בשוויץ.

הרקע למחקרה של ד"ר חדיד מתמקד בניתוח הקיסרי הנחשב לניתוח שכיח בקרב נשים בגיל הפוריות. כאבן לאחר ניתוח קיסרי הוא בעיה שמדווחת בשכיחות גבוהה ועלולה להשפיע על האם  והתינוק. הטיפול היעיל ביותר הוא זה שמבטיח שיכוך כאב מחד ומינימום תופעות לואי לאם ולתינוק מאידך. הטיפול על ידי מתן פרפלגאן - ACETAMINOPHEN דרך הוריד, הוזכר כאחד האופציות הטיפוליות בכאב לאחר ניתוח קיסרי.

ד"ר חדיד "מטרת המחקר היא בחינת יעילות ההנחיות לטיפול בכאב לאחר ניתוח קיסרי שכוללות מתן– IV PERFALGAN (ACETAMINOPHEN) באופן קבוע כל 8 שעות למשך 24 שעות הראשונות מהניתוח. מדובר במחקר כמותי פרוספקטיבי, השתתפו 102 נשים לאחר ניתוח קיסרי  ( אלקטיבי ודחוף) במחלקת יולדות וטופלו לפי ההנחיות שנקבעו. הנשים רואינו 48 שעות לאחר הניתוח לגבי חווית הכאב הנזכרת והשפעתה הכאב על תפקודן.

"תוצאות המחקר היו שרוב הנשים קבלו את הטיפול לפי ההנחיות. ההתערבות התרופתית הפחיתה את רמות הכאב ב 2-4 נקודות בסולם VAS. רוב הנשים דווחו כי הטיפול עזר להן. רוב הנשים דווחו כי נוכחות הכאב הפריעה להן בביצוע פעילות יומיומית, במיוחד על יכולתם לזוז ולרדת מהמיטה, לטפל בתינוק ולהניק.

"מסכנות המחקר הן שקיים פער בין רמות הכאב אשר דווחו על ידי הנשים בימי האשפוז ותועדו ברשומות לבין רמות הכאב שדווחו בחווייתן יומיים לאחר ניתוח, תחום שיש מקום להרחיב את המחקר בו. למרות הדווח על הפחתה ברמת הכאב, עדיין קיימת השפעה על תפקודן. אין להסתפק באומדן כאב אלא שיש להרחיבו לאומדן יכולת תפקודית".