גיליון 14 אוקטובר 2017
הסרת הלוט מ'בית השער' ההיסטורי במתחם 'בית בוסל' במכללה האקדמית צפת

חנוכת 'בית השער' וטקס הסרת הלוט

אחרי עשרות שנים בהן היה נטוש וסגור, נפתח שוב 'בית השער' למעבר תושבים וסטודנטים למתחם 'בית בוסל', לאחר ששוחזר ושוקם בעלות של 2 מיליון ₪, במימון התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית במשרד רוה"מ, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והמכללה האקדמית צפת.  'בית השער' הוא המבנה ההיסטורי הראשון המשוקם  במתחם 'בית בוסל', אשר יעבור בחודשים הקרובים מהפך ארכיטקטוני ייחודי, עם תחילת העבודות לשיקום המבנים ההיסטוריים והקמתם  של מספר מבני לימוד מתקדמים, בהם המרכז להוראה רפואית, שיתפרשו על פני כ-6,200 מ"ר בעלות של כ-90 מיליון ₪.
פרופ' חיים ברייטברט, נשיא המכללה האקדמית צפת "זה השער לה' צדיקים יבואו בו. יישר כח לכל העוסקים במלאכה אני מאחל לכולנו כי שער זה שמחזיר עטרה ליושנה עם ראייה לעתיד, יהיה מקום של משפט, צדק ומדע. אין סמליות יותר גדולה מזו להמשך פתוח המכללה".
מבנה 'בית השער' ההיסטורי, עבר שיחזור מדויק ונראה חדש כביום חנוכתו בשנת 1908. במבנה הוקמו גלריה מתחלפת לאמנות וחדר מורשת, ובו 'סיפורו של מקום' – סיפורו של 'בית בוסל', והוא יהווה את שער הכניסה למתחם, שיהפוך בעתיד לקמפוס המרכזי של המכללה האקדמית צפת. טקס הסרת הלוט ב'בית השער' התקיים השבוע בהשתתפות ראובן פינסקי, ראש אגף בכיר מורשת, משרד ירושלים ומורשת, שלמה קופל, משנה למנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, אורי ציוני, מנהל מחוז הצפון של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, עו"ד אריה הרמלין, יו"ר הועד המנהל של המכללה, אילן שוחט, ראש עיריית צפת, חבר חבר הנאמנים, מרצי ועובדי המכללה, ונכבדים רבים.
ראובן פינסקי, ראש אגף בכיר מורשת משרד ירושלים ומורשת "ברצוני לברך על פרויקט מתחם בית בוסל ההיסטורי, שבכניסה לקמפוס המתחדש של המכללה האקדמית צפת, פרויקט זה, שיוזמתו במועצה לשימור אתרים ובאגף מורשת, מהווה חוליה מחברת בין העיר לבין האקדמיה וחלליו יעמדו לשירות תושבי העיר לתערוכות מחלפות בשימור ופעילויות תרבות אחרות".
שלמה קופל, "המתחם עצמו עבר תהפוכות רבות במהלך השנים, מאז רכשה החברה הלונדונית להפצת הנצרות בשנת 1867, את הקרקע לבניית בית חולים... עד להגעתו לרשות המכללה אשר מהווה מוקד פעילות אקדמאי מצד אחד ומאידך מהווה מוקד לפעילות קהילתית רבת משמעות עבור תושבי העיר צפת. ניתן לראות בחנוכת בית השער סגירת מעגל ולפעילות הברוכה ניתן להשתמש בדבריו של ברנר על יוסף בוסל פעילות שהיא "סמל החיוב, סמל הבניה, יסוד שביסוד". 
שמואל הר נוי מנכ"ל המכללה, הרואה בשימור המבנים ההיסטוריים במכללה חלק  חשוב בחזון המכללה,  "שיקום ושיחזור 'בית השער' הוא סיום השלב הראשון של פיתוח מתחם בית בוסל. חנוכת 'בית השער' וטקס הסרת הלוט מהווים פתיחת שער חדש ואבן דרך בהתפתחות המכללה וביסוסה, הן האקדמי והן התשתיתית".
שיקום ושחזור 'בית השער' נעשה אחרי שנים רבות של הקפאה בפיתוח כשהייה בבעלות ידיים ציבוריות ופרטיות. בשנת 2013 רכשה המכללה את המתחם בן 17 הדונמים, מתוך מטרה לשקמו ולהפכו לקמפוס המכללה. מיד לאחר רכישתו הסבה המכללה את מבנה 'פלטין' מאולם שמחות לספריה מודרנית ואודיטוריום מהודר, הפועלים בהצלחה לטובת הסטודנטים והמרצים, ותורמים לרווחת הציבור הרחב. כשנה לאחר מכן, המבנה הראשון במתחם 'בית בוסל' ההיסטורי שעובר תהליך שיחזור ושיקום יסודי, הוא 'בית השער' שנבנה כ-4 שנים אחרי הקמת בית החולים האנגליקני שהוקם בשנת 1904, והיווה את הכניסה למתחם הרפואי היחיד בצפת באותה תקופה. מדובר במבנה אבן דו קומתי יפייפה בעל חלונות מקומרים, המתנשא לגובה של 7 מ' הכולל שטח בנוי של כ-100 מ"ר ובו 5 חדרים. 
עבודת השחזור נעשתה ע"י חברת 'ארכו – תכנון שימור ושיחזור מבנים', התכנון הופקד בידי גלי גלעדי, אדריכלית השימור, מטעם המכללה פקחו על העבודות מפקח הבניה יעקב שטרית וחיים דהן, סמנכ"ל בינוי, פיתוח ותחזוקה במכללה. עלות הפרויקט היתה כ-2 מיליון ₪ במימון התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית במשרד רוה"מ, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והמכללה האקדמית צפת. העבודות, בהובלת שמואל הר נוי מנכ"ל המכללה, ובתמיכת הועד המנהל, נמשכו כשנה במהלכן חוזקו יסודות וקירות המבנה בטכנולוגיה הנדסית מתקדמת, שוקמו ושוחזרו כל אבן, חלון, תריס ודלת, ואף רצפת המבנה בתהליך מיוחד. מיד עם סיום העבודות הוצבו מחדש על כותלי המבנה לוחות הזיכרון של מגיני צפת שנפלו במלחמת השחרור.
השלב הבא הוא שיקום ושיחזור בית החולים של האגודה הלונדונית, שרידי בית מרפאות החוץ, בית הרופא ומבנה בית רכטר אשר ישולבו במבני המרכז להוראה רפואית הכולל: מבנה לחוג לסיעוד, לחוג לפיזיותרפיה, הקמת מרכז תרגול וסימולציה רפואית, מרכז שירות לסטודנט וקפיטריה, שיבנו על פני שטח של כ-6,200 מ"ר בעלות של כ- 90 מש"ח. הפרויקט הוא במימון מל"ג ות"ת, תורמים, המכללה וממשלת ישראל באמצעות קק"ל, בהתאם להחלטות הממשלה לקידום הצפון.