גיליון 13 אפריל 2017
חידושים וגילויים בכנס "תרבות וארכיאולוגיה" במכללה האקדמית צפת

 ד"ר ינון שבטיאל ומרצי הכנס

מעמדן של מערות בקבלה, חקר מערות ומפעלי מים תת קרקעיים קדומים, חידושים בחקר תקופת הבית השני בגולן, סיפורם העלום של 80 בתי כנסת ובתי מדרש אשכנזיים שהתקיימו ברובע היהודי הקטן בצפת, הם רק חלק ממחקרים וגילויים שהוצגו בכנס "תרבות וארכיאולוגיה – חידושים בחקר צפת והגליל" שהתקיים במכללה האקדמית צפת.
 


בכנס, המשותף לרשות העתיקות והמכללה האקדמית צפת, השתתף פרופ' משה אידל, מחשובי חוקרי מחשבת ישראל והקבלה בעולם, חתן פרס ישראל למדעי היהדות ומרצה בחוג למיסטיקה ורוחניות במכללה, אשר הציג בהרצאתו מחקר חדש על טקסטים קבליים השופכים אור על מעמדן של מערות בקבלה וסיפור כתיבת ספר הזוהר במערה. ד"ר ינון שבטיאל, חוקר מערות הגליל ומרצה בכיר במכללה האקדמית צפת, הציג בכנס מחקר ראשוני שלו של מפעלי מים תת-קרקעיים ממלכתיים שנעשו בצפת בתקופה הממלוכית. חוקרי רשות העתיקות הציגו תוצאות מרשימות של חפירותיהם האחרונות בגליל ובגולן.  


בכנס, שאורגן ע"י ד"ר אליעזר שטרן, ארכאולוג מחוז גליל מזרחי וגולן מרשות העתיקות, וד"ר ינון שבטיאל, מהמכללה האקדמית צפת, הרצו שורה ארוכה של אנשי אקדמיה, חוקרים וארכיאולוגים על מחקריהם בגליל. במהלך הכנס  התקיימו סיורים סביב מבני המכללה ההיסטוריים במתחם הקמפוס, האוצרים בתוכם סיפורים מרתקים על תולדות הרפואה בגליל, בהדרכת שמואל הר נוי מנכ"ל המכללה, וסיור בעיר העתיקה של צפת בהדרכתו של הארכיאולוג יוסי סטפנסקי.  


בין המחקרים הנוספים שהוצגו בכנס: פרויקט שימור בתי הכנסת הגליליים, התרבות החומרית בתקופה הממלוכית, מוסיקה ורוח - פיוטי המקובלים וניגוני החסידים בצפת, מה לארגון בני ברית בצפת ! סיפור הגירתה והתיישבותה של הקהילה הערבית אלג'יראית בסביבות צפת במאה ה-19 ועוד.  


לכנס הגיעו למעלה כ-200 משתתפים, רבים מהם תושבי צפת והסביבה, ועימם נאמני השימור. בין המשתתפים, גם מתעניינים שהגיעו ממרכז הארץ ומשדה בוקר שבנגב כפי שכתב בתגובתו לכנס יגאל גרנות, מרצה במדרשת שדה בוקר " לא הצטערתי שנסענו למעלה מ-3 שעות לכנס, היה שווה כל רגע" והוסיף כי בין שאר ההרצאות, הרצאתו של פרופ' משה אידל הייתה מרתקת.  


שמואל הר נוי, "המכללה מרחיבה את פעילותה החברתית והתרבותית בקהילה, ושימור תרבותה של העיר באמצעים אקדמיים, במסגרת חזונה לחיזוק העיר צפת ועיצובה 'כעיר מכללה' ".
 

הכנס התקיים באודיטוריום בית וואהל במכללה.