גיליון 13 אפריל 2017
המועצה להשכלה גבוהה אישרה: בי. איי במיסטיקה ורוחניות במכללה האקדמית

משתתפי האירוע  בחוג למיסטיקה ורוחניות

המועצה להשכלה גבוהה הסמיכה לאחרונה את המכללה האקדמית צפת, להעניק תואר ראשון בי.  איי במיסטיקה ורוחניות למחזור הראשון של סטודנטים בחוג אשר סיימו את לימודיהם. בשנת הלימודים האקדמית החדשה פתחה במכללה המחזור הרביעי של החוג הייחודי בישראל, אליו מגיעים סטודנטים מכל רחבי הארץ, ובכל הגילאים. המכללה ציינה את האירוע בטקס אשר התקיים במכללה בהשתתפות נשיא המכללה הסגל האקדמי, סטודנטים ואורחים.
 


פרופ' חיים ברייטברט, נשיא המכללה, ברך בחום את בוגרי החוג, הסטודנטים ובאי האירוע, ושיבח את סגל המרצים, ובראשם ד"ר מריאנה רוח מדבר, שעמדו בדרישות המועצה להשכלה גבוהה והצליחו להוביל את החוג הייחודי למעמדו החשוב באקדמיה. בהמשך דבריו הדגיש את נחיצותם של לימודי מדעי הרוח וחשיבותם באקדמיה, המעניקים לסטודנטים השכלה רחבה וידע תרבותי עשיר, המקנים רוחב אופקים ויכולת חשיבה ביקורתית. זאת, לצד לימודי מדעים, מחקר ומסלולי הלימוד המסורתיים".
 


ד"ר מריאנה רוח מדבר, ראש החוג למיסטיקה ורוחניות: "המכללה האקדמית צפת גאה להניף את הדגל של לימודים אקדמיים איכותיים במדעי הרוח. אווירת הלימוד היא אינטימית וסקרנית והסטודנטים נחשפים לעומקים ומרחבים יוצאי דופן של עולמות תוכן. הלימודים כוללים תכנים חדשניים שאינם קיימים במוסדות אקדמיים אחרים, לא בישראל ולא בעולם, ושילובים מיוחדים: העמקה שיטתית בקבלה, עיסוק בתופעות רוחניות עכשווית, מגוון מסורות רוחניות מהתרבויות האינדיאניות ועד הצופיות, וכלים אקדמיים מגוונים לחקר מיסטיקה ורוחניות – פילוסופיה, מיגדר, פסיכולוגיה ועוד."
 


פרופ' משה אידל, ראש קתדרת מתנאל לחקר הקבלה וחתן פרס ישראל, שהוא מחוקרי הקבלה והדתות החשובים ביותר בעולם, השתתף בטקס ובירך על התכנית המיוחדת שהיה שותף בבנייתה. הוא כינה את החוג "נס" והסביר את החשיבות של הלימוד הרב-תחומי בחוג לצורך קידום המחקר ויצירת הדיאלוג בין החוקרים לבין סטודנטים "מסוג אחר".
 


תוכנית הלימודים של 'החוג למיסטיקה ורוחניות', כוללת תכנים אקדמיים מגוונים ועמוקים מעולם המיסטיקה והרוחניות בדגש על הפן הרעיוני והם כוללים ארבעה עולמות של תוכן: מסורות רוחניות מתרבויות וזמנים שונים; לימודי קבלה; תופעות רוחניות עכשוויות; חקר דתות ועוד.
 


טלי אלוהב מראש פינה, אמנית ומתרגמת של ספרות רוחנית, הלומדת בחוג למיסטיקה ורוחניות אומרת: "זה כמו להיות כל שבוע בפסטיבל רוחני, רק הרבה יותר מעמיק. לימודים מרתקים, מסעירים ומרחיבי דעת של מגוון תענוגות הרוח. בחוג התקבצה לה חבורת אנשים תאבי דעת ואנחנו עוברים דיונים סוערים, חוויות ומחשבות, עולמות שלמים של ידע והבנה באווירה משפחתית ואינטימית. משהו מדהים קורה פה".